DÁREČEK KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE ♥ ROZVOZ PO OPAVĚ ZDARMA ♥

Ekzém - ulevte kůži přírodní péčí

 

 

Ekzém je nepříjemný problém, který dokáže potrápit jak miminka, tak dospěláky. Příčin je mnoho a na původ se přichází velmi složitě. Ekzémů je více druhů, ovšem nejznámější je ten atopický (který trápí už naše nejmenší miláčky) a pak také kontaktní.

Kontaktní ekzém je častější u dospělých a způsobuje jej styk pokožky s určitým materiálem, látkou nebo alergenem. Je tak většinou jednoduché zjistit, co nám vadí a dle toho dodržovat režimové opatření.

Atopický ekzém je velmi rozšířený a v současné době v ČR postihuje cca 15 – 20 % populace. Nejčastěji se vyskytuje u dětí, a to už od stáří několika týdnů. Dobrá zpráva je, že u ¾ z nich atopický ekzém do 10 let věku vymizí. U těch, co přetrvá, nebývají příznaky alespoň tak prudké, jako jsou často u malých dětí. Toto postižení kůže způsobuje často genetická predispozice a alergie. Na konkrétní alergen je však někdy velmi těžké přijít. Do těla se dostane buď vdechnutím, nebo pozřením. Obzvláště těžké je jeho určení u kojených miminek – často se na příčinu prostě nepřijde a tak nezbývá, než ulevit od problému. Je na místě poradit se s lékařem a dobrým dermatologem, který se ve spolupráci s vámi pokusí hledat příčinu. I když lékaři často předepisují a radí chemické koktejly z lékárny (které často vlastně ani nepomohou), je dobré si je alespoň poslechnout a poradit se. Pokud je totiž ekzematická kůže oslabená natolik, že kůže mokvá či praská, je velmi náchylná k proniknutí infekce. A to už může být - hlavně u miminek - velký problém. Odborná léčba je samozřejmě v této fázi namístě.

Tato situace se týkala i nás. Sama mám v rodině k ekzémům dispozice. Trápil bohužel i mého staršího syna. Ten měl s ekzémem problémy už od pár týdnů života. V necelém půlroce jsme museli na kožní kvůli opravdu ošklivému ekzému v podkoleních jamkách. Kůže byla opravu poškozena a stěry prokázaly i napadení stafylokokem. Ačkoliv jsem samozřejmě zastáncem přírodních řešení kožních problémů, v takovéto situaci je opravdu nutná předepsaná léčba. Ulevit od alergických příznaků v akutní fázi (hlavně od svědění) je vhodné i antihistaminiky. Děťátko totiž opravdu nepřesvědčíte k tomu, aby se neškrábalo a nenarušovalo už tak oslabenou kožní bariéru ještě více. To nedokážeme kolikrát ani my dospělí. Časem však naštěstí takovéto prudké příznaky vymizely a teď – v 5 letech už má jen občas malá ložiska, a to v období od podzimu do jara. V této době vždy trápily projevy ekzému na rukách i mě, ale díky vhodné péči o pokožku už to krásně zvládáme.

Tak jako jsou různé příčiny původu ekzému, stejně tak pomáhá u každého jiná „léčba“ či spíše režimová opatření. Obecně se doporučuje omezit cukr, čokoládu (i tu kvalitní – alergen je totiž i kakao), kyselé ovoce (obzvláště citrusy, pozor také na jahody), kvašené a fermentované výrobky, uzeniny a také rajčata. Je důležité zabránit přímému styku s dráždícími čistícími prostředky a samozřejmě musíme také brát zřetel i na jiné alergie, které případně máme. Svou roli hraje i psychosomatika, takže je na místě zamyslet se i nad duševní pohodou a co pro ni udělat.

Z vlastní zkušenosti doporučuji následující:

  • Praní prádla výhradně za použití ekologických pracích prostředků.
  • Výměna klasických drogérkových mýdel za přírodní (a opravdový zázrak je tuhé mýdlo Aleppo) – už jen to udělá vážně hodně.
  • Promazávání přírodní kosmetikou (pokud tedy není nutná léčba lékařskými přípravky).

 

U nás se opravdu osvědčily Rest Bary – tedy tuhé vosky na namáhanou pleť od značky Nikko B.. Pomohly synovi i mě a v kombinaci s tuhými mýdly od LuNatura máme teď s koncem podzimu pokožku rukou stále pod kontrolou – žádné začervenání, svědění, jen místy náchylnou k vysychání – proto mažeme, ale stačí už jen cca 1x – 2x denně, sem tam proložíme měsíčkovou mastí nebo bambuckým máslem.

Pokud Vám z nějakého důvodu nevyhovují tuhá mýdla, v nabídce České péče najdete i mýdla tekutá, a to také s velmi šetrným a přírodním složením.

V minulosti nám opravdu nic z lékárny nepomohlo tak, jako tato opatření a obrácení se k přírodním a eko produktům. I z tohoto důvodu bych ráda sortiment české péče do budoucna obohatila i o ekologickou drogerii, protože i ta má velký vliv na zdraví naší pokožky.

A co najdete na ekzematickou pokožku na České péči? Přehled výrobků najdete zde. Obecně ve složení hledejte následující složky: měsíček, oves, konopí či zinek a v základu bambucké máslo či včelí vosk. A pamatujte, že méně je někdy více.

Pokud byste se chtěli ohledně vhodnosti vybraného výrobku poradit, klidně mi napište :)

 

Marcela