♥ DOVOLENÁ OD 2. DO 8.6.2023 ♥

Jak se vyrábí mýdlo - návštěva voňavé dílny LuNatura

 

 

Hned poté, co jsem absolvovala kurz výroby domácí přírodní kosmetiky se mi naskytla další skvělá příležitost, a to podívat se pod ruce Lucii Žákové, která vyrábí mýdla pod značkou LuNatura. Na to, jak vznikají její krásná a voňavá mýdla jsem byla moc zvědavá. A  já se nejen koukala - Lucka uspořádala rovnou kurz pro úzký okruh zájemců. A tak jsem se poslední lednovou sobotu vydala do Klokočí nedaleko Hranic, kde jsem se za přítomnosti dvou dalších příjemných žen naučila něco o mýdlech a vyrobila si vlastní voňavý kousek.

První část kurzu Lucka věnovala teorii, ingrediencím a také bezpečnosti práce, protože se kromě olejů a tuků pracuje i s hydroxidem sodným.

 

    Teorie je důležitá pro pochopení principu zmýdelnění olejů.

 

Sama vyrábí mýdla metodou za studena, což znamená zahřívání olejů a tuhých tuků na teplotu max. 38 °C, kdy se tyto mísí s roztokem hydroxidu sodného. To je základ každého takto vyráběného mýdla. Oproti metodě výroby za tepla je šetrnější, protože se při této nízké teplotě z použitých tuků neztrácí cenné látky, vitamíny a živiny. Nevýhoda však je, že celý proces včetně zrání trvá delší dobu. Na kvalitu se ale vyplatí si počkat, žejo :)

Než jsme začaly se samotnou výrobou, nejprve jsme se s ostatními děvčaty domluvily na společném základu. Ten se skládal z kokosového, olivového, slunečnicového a ricinového oleje + bambuckého másla + trošky ovčího sádla. Do základu mýdla můžete použít prakticky jakýkoliv tuk – volba je jen na Vás. Důležité jsou však poměry s roztokem NaOH, aby došlo k jejich dokonalému zmýdelnění (saponifikaci). V překladu - musíte vypočítat, kolik hydroxidu sodného použít pro požadované množství různých druhů olejů, aby bylo mýdlo jednolité a hezky tuhé. To už je trošku složitější počítání, ale naštěstí vše zajistí speciální mýdlařská on-line kalkulačka (na internetu jich najdete několik – ty kvalitní jsou však většinou v angličtině – např. https://www.soapmakingfriend.com/ nebo http://soapcalc.net/ )

 

Kromě složení společného základu jsme si každá promyslela i svá individuální přání – tedy pro jaký typ pokožky má mýdlo sloužit, jak má vypadat a jak vonět. Vůni samozřejmě zajišťují výhradně esenciální oleje, barvu zase jíly a minerální barviva. Účinky mýdla s ohledem na typ pokožky můžete ovlivnit přísadami jako mléko, různé druhy jílů, aktivní uhlí, extrakty bylin, esenciální oleje a podobně.

 

Když jsme tedy měly všechno rozmyšleno a vypočítáno, přikročily jsme k samotné výrobě, která začala rozpouštěním hydroxidu sodného ve vodě – je důležité, aby byl použitý hydroxid kvalitní – my použily 98%. Každá z nás si tedy rozpustila příslušné množství hydroxidu v destilované vodě (samozřejmě s použitím ochranných brýlí a rukavic – je dobré mít pro všechny případy i dlouhý rukáv, nohavice a uzavřenou obuv – když se vám dostane na kůži, nebo nedejbože do oka, může to být docela nebezpečné). Při rozpouštění vzniká teplo a odpařují se leptavé páry, které není radno dýchat! Zde platí kromě dodržování bezpečnosti práce jedna veliká zásada – vždy se sype hydroxid do vody a nikdy ne naopak! Chvíli se tento roztok pomalu a opatrně promíchává do úplného rozpuštění.


Lucka nám ukazuje, jak bezpečně hydroxid připravit.

 

Hotový roztok jsme nechaly chvíli odpočívat a chladnout a přikročily jsme k rozehřívání olejů a tuhých tuků na požadovanou teplotu kolem 38 °C. Tu je dobré kontrolovat teploměrem, ale poznáte to i vizuálně tak, že máte olejový roztok krásně čirý a lesklý, bez náznaků zakalení. Rozehřátou olejovou složku jsme si rozdělily na 4 díly a připravily si mixéry :)

Rozdělujeme olejovou složku na čtyři díly.

Při teplotě mezi 30 – 38 °C může dojít ke smíšení olejové složky s roztokem NaOH. Za stálého míchání a občasného mixování ručním mixérem nám vzniká základ mýdla! Hurá – hmota začíná pomaličku houstnout a teď přichází čas na tu nejzábavnější část – barvení a vonění! Co se týká vůně, neexperimentovala jsem a zvolila mou oblíbenou kombinaci levandule, máty a spearmintu. Pokud chceme mít dvoubarevné mýdlo, je nejvyšší čas si hmotu rozdělit a každou obarvit dle svých preferencí. Já zvolila kombinaci bahna z mrtvého moře spolu s trošičkou indigového prášku a bílý jíl pro podporu regenerace pokožky. Hotové směsi se nalévají do forem podle toho, jakého efektu - konečného vzhledu - chceme dosáhnout.

Ve formě se nechá budoucí mýdlo hezky odpočívat a když trošku ztuhne, může se přistoupit k jeho zdobení. A to už je pomyslná třešnička na pomyslném dortu. Ozdobila jsem své mýdlo sušenou chrpou, naložila formu do auta a celá nadšená z výsledku, nových informací i pocitu, že jsem to obstojně zvládla, jsem se vydala sněhovou vánicí domů do Opavy. Mýdlo se mělo vyklopit a krájet až za 48 hodin, takže to už jsme každá z nás dělala u sebe doma.

 

A na výsledek se teď můžete podívat.

  

 

Jelikož už uběhla doba, po kterou bylo nutné mýdlo nechat dokonale vyzrát (min. 3 týdny), už jsem jej celá natěšená zkusila. Vůně krásná, pokožku po umytí nevysušuje a vypadá docela obstojně :D takže jsem více, než spokojená!

Děkuji tímto Lucce z LuNatura za krásný zážitek, příjemně strávený den a pokud budete mít možnost, doporučuji nějaký kurz výroby přírodních mýdel také někdy navštívit. A mezitím můžete vyzkoušet nějaké profi dokonalé mýdlo z naší nabídky - třeba právě od Lucie. Kompletní nabídka mýdel zde.

Jen připomínám, že přírodní mýdlo je to nejlepší, co pro umývání můžete zvolit, jelikož ačkoliv se jedná o oplachovou kosmetiku, která zůstane na vaší kůži jen malou chvíli, nevhodně zvolené mýdlo plné syntetických mixů, parfémů a barviv může pokožce pořádně zavařit. A pak se divíme, že nás trápí ekzémy :( Námi nabízená mýdla jsou hezká, voňavá, přírodní, ručně vyrábná a rozhodně Vám žádné trápení s pokožkou nezpůsobí.

Tuhé mýdlo je také skvělé kvůli tomu, že po sobě nezanechává žádné plastové obaly - žádný zbytečný odpad. 

 

Marcela