♥ DOVOLENÁ OD 2. DO 8.6.2023 ♥

Jak vzniká přírodní kosmetika - 4 produkty vlastníma rukama

 

Minulý víkend se mi naskytla skvělá příležitost proniknout do tajů výroby přírodní kosmetiky :) udělala jsem si výlet do Brna, abych se zase trochu přivzdělala a zkusila si vlastníma rukama vyrobit funkční a voňavou přírodní kosmetiku bez zbytečných chemických příměsí. Absolvovala jsem workshop s velmi sympatickou lektorkou (děkuji Radka Kořenářka), kdy jsem si pod odborným vedením zkusila vyrobit deodorant, sprchový gel, kondicionér a šampuk. Ve zkratce Vám tedy popíšu hlavní složky a postupy přípravy těchto výrobků, abyste měli představu, jak taková přírodní kosmetika přibližně vzniká. Jedná se samozřejmě o základní, začátečnické „recepty“, nikoliv profesionální postupy, jaké používají naši výrobci. Jde především o správné poměry těch správných ingrediencí :)

 

Deodorant

Příprava krémového deodorantu byla poměrně jednoduchá – do povoleného bambuckého másla, které bylo jeho hlavní složkou, se přimíchala soda, která se postará o pohlcení pachů a také mírně zabraňuje pocení (u citlivějších jedinců lze nahradit bílým jílem). Dále se postupně přidával škrob, který má za úkol pohlcovat vlhkost. Výsledná směs se nakonec ovoní esenciálními oleji – já si vybrala levanduli s malinkou kapkou máty (inspirace touto kombinaci pochází od LuNatura, a to těmito mimořádně povedenými kousky – Deodorant Levandule a Máta a mýdlo Zimní pohádka).

Takto podomácku vyrobený tuhý deodorant je opravdu použitelný a funkční. Škrob jde v konzistenci cítit, ale nijak mi tam nevadí. Esenciální kombinace se mi také velmi povedla, takže s deodorantem jsem spokojena. Nicméně na vychytané kousky našich výrobců Biortyhme, LuNatura nebo Deoguard prostě zdaleka nemá. A když si po této zkušenosti představím hledání té správné konzistence pro vysunovací aplikátory, na jaké jsme u deodorantů zvyklí, musím říct, že za tím stála určitě spousta práce a pokusů :) Věda je hlavně v tom, že při „nalévání“ deodorantu do aplikátoru musí být směs dostatečně tekutá, ale po ztuhnutí zase dost tuhá na to, aby se „nerozpatlávala“. Při kontaktu s pokožkou musí deodorant dostatečně rychle „tát“, aby se příjemně nanášel. Tuhost se může upravovat buď již zmíněným škrobem, nebo například včelím voskem.

 

 

 Kondicionér

Tady už byla příprava trošku složitější :) Záludnost kondicionéru (a obdobných produktů s krémovou konzistencí) je v tom, že musíte za pomocí emulgátoru spojit olejovou a vodní složku. Olejovou složku tvoří vybraný olej či jejich kombinace (např. ricinový, kokosový apod.). Ta se zahřívá spolu s tím správným emulgátorem, který se musí zvolit s ohledem na požadovaný výrobek a jeho množství správně odhadnout podle požadované výsledné hustoty. Díky němu se následně olejová složka za určité teploty a za použití mixeru promísí s tou vodní (o stejné teplotě) a vznikne ta pravá krémová konzistence. Výsledek se doladí kapkou přírodního konzervantu a přidáním vybraných esenciálních olejů.

Musím říct, že tohle byla opravdu zábava a co je hlavní – výsledek byl famózní. Přírodní kondicionér funguje skvěle a navíc se mi podařila opravdu úchvatná voňavá kompozice šalvěje a verbeny, takže s výsledkem jsem maximálně spokojená. 

 

Sprchový gel 

Příprava spcháče byla poměrně jednoduchá, jen se musí smíchat potřebné složky v těch pravých poměrech. Tou hlavní byl v mém sprchovém gelu Coco glucoside, což je povrchově aktivní látka gelové konzistence, která funguje jako přírodní emulgátor (umožňuje smíchání vody s olejem). Tím čistí pokožku – pomáhá navázat špínu a mastnotu a po oplachu vodou umožní její snadné smytí z pokožky. Také zvyšuje pěnivost a hlavně je tak jemný, že může být použit i pro citlivou či dětskou pleť. Dále je v něm obsažena samozřejmě vodní složka (čištěná voda, hydrolát či bylinný nálev), glycerin, solný roztok, přírodní konzervant a esenciální oleje pro vůni. Vše se důkladně promíchá a je hotovo.

Ač se zdála příprava sprcháče poměrně jednoduchá, bohužel jsem se trošku sekla v poměrech, a tak mám výsledek poněkud řídký. Co se týká esencí, zvolila jsem kombinaci mandarinky a cedru, ale ta se mi také zrovna nepovedla dle mých představ (přepískla jsem to s cedrem), takže jsem bohužel moc úspěšná nebyla. Asi znamení, že mám zůstat u tuhých mýdel :)

 

 

Šampuk

Na výrobu šampuku jsem byla hrozně zvědavá! Opět se musí použít malinko alchymie – základem byl tuhý tenzid SCI (sodium cocoyl isethionát), který se musel rozehřát se směsí vybraných olejů, bambuckého másla, čištěné vody (nebo hydrolátu) a glycerinu. Při zahřívání jsem tuto směs stále míchala a třela do sjednocené konzistence. Po mírném vychladnutí jsem přidala jíl, trošku kyseliny citronové a esenciální oleje. Zvolila jsem citronelu s meduňkou. Hotová směs se namačká do formičky a nechá ztuhnout. Hotový šampuk by měl nějakou dobu na vzduchu větrat, aby dokonale oschnul a dlouho pak vydržel.

S výsledkem jsem byla spokojena a nemohla jsem se dočkat, až ho vyzkouším. Napřed je fajn jej trochu rozmydlit v rukou a poté nanášet na vlasy – nic složitého na tom není. A víte co? Šampuk je boží! Pění úplně skvěle, vonnou kombinaci jsem také trefila a vymývá se velmi snadno. Po použití šampuku jsem aplikovala do vlasů svůj nový kondicionér a vlasy byly evidentně také v dobré kondici. Pokud jste šampuk ještě nezkusili, mohu jen doporučit! Vyberte si z e-shopu ze sortimentu Nikko B. - třeba jen menší velikost na vyzkoušení a uvidíte sami! Zvolte si dle druhu svých vlasů: šampuk pro suché a vlnité vlasy nebo pro jemné a mastné vlasy.

 

 

Zkušenost to byla velmi příjemná a i když jsem s výsledky své práce ve většině případů spokojená, na úroveň certifikovaných výrobců to samozřejmě zdaleka (ZDALEKA! :) nestačí. Je zkrátka poznat, že aby člověk s výrobkem uspěl, musí vychytávat přesné složení pro tu správnou účinnost, konzistenci a vůni, takže klobouk dolů před našimi skvělými výrobci!

 

Vaše Marcela