♥ ROZVOZ PO OPAVĚ ZDARMA ♥

Květinové vody - hydroláty

 

 

Nedávno se mě moje sestra ptala, k čemu jsou květinové vody vlastně dobré. Že si jednu kdysi koupila vlastně ani neví, co s ní. Téma dalšího článku bylo tedy na světě.

Hydrolát (spojení slov hydro - voda a lait - mléko, neboť těsně po výrobě má mléčné zabarvení) vzniká jako vedlejší produkt při destilaci esenciálních olejů. Je skvělé, když při přípravě jednoho produktu jen tak vznikne další! Na jeho výrobu postačí pouze vybraná bylina/rostlina/květy a destilovaná voda (ideální poměr je 1:1). Výsledkem je oddělení esenciálního oleje a vody - jedním výrobním postupem nám tedy vzniknou hned dva produkty.

Vzhledem k tomu, že obliba květinových vod za posledních pár let značně vzrostla, však už není jejich výroba jen druhotným produktem. Při specializované výrobě už není cíleně oddělován esenciální olej, aby cenných látek ve výsledném hydrolátu zůstalo co nejvíce.

Způsoby získání hydrolátu z rostlin jsou dva – buď je to formou destilace vodní nebo parní. Při té vodní je vybraná rostlina ponořena přímo do destilované vody, která je následně opět předestilována. Parní destilace je však delikátnější - rostlina je při ní umístěna nad vodní hladinou a prostupuje přes ni jen pára. Ta naruší vnitřní strukturu bylin či květů, vytáhne její nejcennější esence a nese je s sebou. Následně pára zkapalní i s těmito výtažky. V květinové vodě není taková koncentrace účinných látek, jako je v olejích, ale pořád jich tam zůstane tolik, aby učinily naši pleť o něco zdravější a krásnější. A nejen pleť – ony totiž taky nádherně voní a potěší tak i naši mysl. Díky nižší koncentraci esencí je jejich používání bezpečnější a nemusíte se tak bát, že to s nimi přeženete.

A jak květinové vody používat? Mám pár tipů:

  1. Perfektní jsou k dočištění pleti po odlíčení – krásně pleť osvěží a připraví na nanesení pleťového krému či oleje – ty je totiž vhodné nanášet na ještě vlhkou pleť, aby se lépe vstřebaly a udržely v pleti co nejvíc vlhkost)

  2. Po nalíčení si 2-3x stříkněte květinovou vodu na obličej – líčení si tak zafixujete

  3. Po umytí vlasů si květinovou vodu nasříkejte do ještě vlhkých vlasů – provoníte si je a navíc jim rostlinné výtažky dodají sílu.

  4. Prostě kdykoliv si vzpomenete – v létě na osvěžení, na podzim proti chmurné náladě, v zimě proti vysušené pleti (tady ale pouze doma, když už se nechystáte ven do mrazu!) a na jaře pro ten pocit splynutí s právě se probouzející přírodou

  5. Některé z květinových vod můžete použít i na miminka - pro čištění zadečku při přebalování, nastříkat do vody při koupeli pro aromaterapeutické účinky, nebo pro zvlhčení pokožky před namazáním krémem, máslem či olejem.

Vybírat můžete dle libosti – jak podle oblíbené vůně, tak podle účinků. Obecně je ale u květinových vod použití prakticky univerzální a svým výběrem vlastně nikdy neuděláte chybu.

Květinové vody můžete vybírat zde. Nabízíme ty nejkvalitnější květinové vody značek Saloos a Purity Vision.