♥ ROZVOZ PO OPAVĚ ZDARMA ♥

Pečuj o sebe - pečuj o duši

 

 

Dnes (10. října) je dnem duševního zdraví. Dnes už naštěstí psychické problémy nejsou tabu a otevřeně se o nich mluví. Je to potřeba. Duševní nemoci totiž mohou nečekaně potrápit kohokoliv z nás a léčba nemusí být úplně jednoduchá a hlavně se může vléci velice dlouho. Než si člověk vůbec psychické problémy uvědomí či přizná, trvá to nějaký čas. Než najde adekvátní pomoc, může to trvat ještě déle. Dostupnost psychologické a případně psychiatrické péče je u nás bohužel ještě stále velice problematická a nedostatečná. Navíc pokud je nemocná mysl, je už jen malý krok k tomu, aby onemocnělo i tělo. Některé duševní choroby bohužel neumíme ovlivnit – jsou nám zkrátka dány. Některým ovšem můžeme zabránit. Pečujme tedy o své duševní zdraví a mysleme na něj. Každý z nás je někdy ve stresu. Prožíváme stres v práci, ale i doma. Vypjatí nejsou jen manažeři, ale každý, na kterého je kladen nějaký tlak. A to se tedy může týkat jakékoliv profese. Tlak totiž mohou vytvářet jak vnější vlivy (nadřízení, finanční problémy, mezilidské vztahy…), tak naše nitro (neúměrné požadavky na vlastní výkon, nenaplněná očekávání, touha po dokonalosti…). Veliký tlak zažívají i matky pečující o malé děti. Sama to znám, někdy je mateřství velice náročné. Je tedy třeba nalézt ve svém životě optimální balanc a o ten pečovat. Někdo nachází klid v přírodě, někdo kompenzuje nerovnováhu sportem či nejrůznějšími koníčky. Je třeba si najít alespoň chvíli pro sebe, i když to může být mnohdy těžké. Já vím. Zkuste být tedy někdy alespoň malinko sobečtí a tu regenerační chvíli pro sebe si zařiďte a užijte. Pomůže i pár hodin týdně vědomě stráveného času. Tedy času, kdy se vědomě oprostíme od všech starostí a pokusíme si užít svůj čas při oblíbené činnosti, či prostém odpočinku bez myšlenek na každodenní povinnosti.

Abych Vám malinko s duševní pohodou pomohla, posílám ke každé objednávce meduňkový čaj. Meduňku pěstuji na své zahrádce a je mi věrným pomocníkem už dlouhá léta. Je to má nejoblíbenější bylinka. Myslím si, že i Vám by mohla udělat radost večerní pohoda s meduňkovým čajem, který uklidňuje mysl, ale i celé tělo. Nejčastěji se o účincích meduňky mluví právě v souvislosti s uklidňujícími účinky na psychiku a zkvalitněním spánku, ale ona je vlastně takovým všelékem. Má pozitivní vliv na trávicí soustavu, takže když Vás trápí nadýmání nebo žaludeční křeče, můžete sáhnout právě po meduňkovém čaji. Stejně tak uklidňuje bušení srdce, projevy kašle, bolesti hlavy či menstruační bolesti. Je vhodná pro těhotné ženy i čerstvé matky – tlumí totiž pocit na zvracení a podporuje tvorbu mléka. Vhodná je pro děti, kterým může pomoct k večernímu zklidnění a lepšímu spánku. Navíc výtečně chutná a můžete si ji dopřávat denně. Já si do čaje přidávám ještě malinko medu – tak mi chutná nejvíc. Meduňce se v našich podmínkách výborně daří, tak pokud máte alespoň malou zahrádku a ještě ji nepěstujete, hned to příští rok napravte. A teď na podzim si můžete koupit alespoň jednu za okno v květináči, případně sušenou bylinu v některém bylinkářství.

A jak bojujete proti stresu VY? Je to sport? Bylinky? Četba? Mě pomáhá regenerační procházka, kdy nemusím mluvit ani nikoho poslouchat. Nejlépe regeneruji v lese, ale ten bohužel nemám úplně blízko. Pomáhá mi i vyčištění hlavy u dobrého filmu nebo knihy a když je toho už za den opravdu hodně, přiznávám, že někdy sáhnu kromě meduňkového čaje s medem i po sklence vína. Užívám si také horkou sprchu a péči o tělo – jak jinak, než s přírodní kosmetikou, která má přirozeně aromaterapeutické účinky díky obsaženým esenciálním olejům.

Pečujte tedy o sebe nejen zvenku, ale i zevnitř. Zasloužíte si to!

Marcela